Endüstriyel Tasarım Yenileme - İzleme - İtiraz

Tescilli tasarımlarınızın yenilemesi, başvuru tarihinden itibaren 5’er yıllık sürelerde yapılarak 25 yıl boyunca korunabilir. Tasarım yenileme başvurusu, koruma süresinin başlangıç tarihinden 6 ay öncesinden yapılabilmektedir.

Bu sürede yenilenmeyen tasarımlar için cezalı yenileme harcı ödenerek normal süre bitiminden sonraki 6 ay içinde yapılabilmektedir. Çoklu tasarım tescilleri için kısmi yenileme yapılabilmektedir.

Tasarım İzleme - İtiraz

Tasarım KorumaTasarımlar kolay taklit edilebilir özelliktedir. Bu sebeple tasarımınızın korunması için tescil almış olmanız yeterli olmayabilir. Mevcut tasarm üzerinde yapılabilen ufak farklılıklar başka bir tasarım tesciline konu olabilmektedir. Bu sebeple tasarımlarınızın benzerlerinin başkaları tarafından yapılan başvurularını her ay yayınlanan tasarım bültenlerinden izlenmesi suretiyle tespit edilen tasarımlara itiraz edilerek benzer tasarımların tescili engellenebilmektedir.
Uzman kadromuz tarafından her ay yayınlalan tasarımlarla tescilli tasarımlarınız karşılaştırılarak benzer bulunan tasarımlar tescil sahiplerine bildirilmektedir.
Danışmak / Yardım Almak İstiyorsanız, Bizimle İletişime Geçin