Size Özel Hukuki Danışmanlık

Markanızı, patentinizi, faydalı modelinizi ve tasarımınızı korumak, geliştirmek, haksız rekabete karşı alınacak önlemler ve bu haklarınızın korunması, geçerliliğinin devamının sağlanması gibi hukuki problemlerde her zaman yanınızda oluyoruz. Uzman kadromuz ve deneyimlerimizle size yardım etmekten mutluluk duyacağız.

En yaygın sorun taklit ürünlerle ilgili ortaya çıkmaktadır. Emek harcanarak oluşturulmuş kaliteli markaların, patent ya da faydalı modellerin, tasarımların emek harcanmadan kalitesiz olarak piyasaya sürülmesi çok basit ve yaygın bir olaydır. Bu duruma karşı uygulanabilecek hukuki prosedür şöyledir:
Hukuki Danışmanlık
  1. Marka, tasarım, patent veya faydalı modeli taklit edilen mallar Cumhuriyet Savcılığına müracaat edilerek mali polis aracılığıyla hızla toplattırılır.
  2. Taklit edilen sınai hak sahibi, taklitçinin mallarının toplattırılmasından öte tüm kazanç kayıplarının veya taklitçinin taklit ürünü satmak suretiyle elde ettiği tüm geliri tahsil edebilir. Masraflarını taklit edenden almak suretiyle tüm ülkede yayınlanan gazetelerde ilan ettirebilir.
  3. Taklit ürünün yapımında kullanılan makine ve techizata el konulabildiği gibi ticaretten men cezaları da verilebilir.
  4. Hak sahibinin bulunduğu yerde ve ihtisas mahkemelerinde açılacak davalar ile uğradığı tüm kayıpların karşılanması için maddi tazminatlar yanında manevi tazminat taleplerinde de bulunabilir.
  5. Taklit edenin mallarına gümrük kapılarında da el konabilir.
  6. Taklit ürünler imha edilebileceği gibi belirli koşullar altında sınai hak sahibinin mülkiyetine de bırakılabilir.
  7. Prosedür, hem ceza mahkemelerinde hem de hukuk mahkemelerinde giderek artan ihtisaslaşma sayesinde her geçen gün daha hızlı işlemektedir.
  8. Malların toplatılmasına ilişkin tedbir kararları da teminatlı ya da teminatsız olarak birkaç gün içinde sonuçlanmaktadır.

Her türlü hukuki danışmanlık ihtiyacınızda uzman kadromuzla sizin yanınızda olduğumuzu unutmayın!
Danışmak / Yardım Almak İstiyorsanız, Bizimle İletişime Geçin