Marka Yenileme - İzleme - İtiraz

Oberon Patent vekilliğini yaptığı tüm müşterilerinin MARKA YENİLEME işlemlerini özenle takip etmektedir. Müşterilerimizin Marka Tescil Belgesi yenileme zamanları hatırlatılmakta ve karşılaşabilecekleri hak kayıplarının önüne geçilmektedir.

YenilemeTürk Patent Enstitüsü'nden tescili alınan marka, 10 yıllık süre için tescil edilmektedir. Tescili yapılan bir markanın koruma süresi her 10 yılda bir yenileme kaydıyla sınırsızdır. Yenileme işlemi markanın tescil tarihinden 10. yılda son tarihten 6 ay önce başlar. 6 aylık süre zarfında yenilenmeyen marka, tescil tarihinden sonraki 6 aylık cezalı yenileme sürecine girmektedir.
Bu süre içinde yenilenmeyen markalar cezalı yenileme harcı ödenerek normal süre bitiminden sonraki 6 ay içinde yapılabilmektedir. Belirtilen sürelerde markanın yenileme işlemi yapılmama durumunda marka MÜDDET aşamasına girer ve hükümden düşer. Yani yenilenmeyen markalar iptal olurlar ve iptal olmuş bir marka üzerinde hiçbir hak iddia edilemez.

Ancak bir marka iptal olduktan sonra, marka sahibi iptal olan markayı normal koruma süresinin bitiminden sonraki iki yıl içinde yapılacak başka bir başvuruya itiraz ederek reddettirme hakkına sahiptir.

Marka İzleme

Firmanızın itibarını ve prestijini yansıtan markanızın Türk Patent Enstitüsü’nce tescil edilmesi korunması için yeterli değildir. Sizinle aynı sektörde faaliyet gösteren diğer firmalar, tescilli markanıza benzer başka markaların tescil başvurularını Türk Patent Enstitüsü’ne yapabilirler. Türk Patent Enstitüsü uzmanları markaların karıştırılma ihtimalini kendi bakış açısı ile yorumlamaktadır. Karışmayacağını düşündüğü markaları resmi markalar bülteninde yayınlar ve yayınlanan markaların herkesin bilgisine sunduğunu varsayarak, yayınlanan markalara herhangi bir itiraz gelmediği takdirde markayı tescil eder.
İzlemeTürk Patent Enstitüsünün benzer marka başvurularını önceden tescil almış marka sahiplerine bildirme gibi bir görevi bulunmamaktadır. Bu sebeple markanınız korunması için, ilana çıkan markaların her ay yayınlandığı marka bültenlerinden profesyonel bir şekilde benzerlik taramasının yapılması gerekmektedir. Benzer marka sahipleri ilana çıkan benzer markalara itiraz haklarının kullanmadıklarında aynı sektörde bulunan benzer marka tescil edilebilmektedir. Bu durum sizin markanıza benzer markaların piyasanıza ortak olmasını ve sizin prestijinizin zarar görmesini ve dolayısıyla maddi olarak kayba uğramanıza yol açacaktır.

Oberon tarafından özel olarak geliştirilmiş marka izleme programı; Türk Patent Enstitüsünce aylık olarak yayınlanan ve her ay ortalama 7000 marka tescil başvurusunu içeren Resmi Marka Bültenleri’ndeki markaların sağlıklı ve minimum hata ile izlenmesine olanak vermektedir.
Oberon, marka izleme hizmet sözleşmesi imzaladığı müşterilerini bilgi ve itiraz amaçlı olarak bilgilendirmekte ve benzerlik yaratabileceği düşünülen marka başvurularına isteğe bağlı olarak itiraz edilerek engellenmeye çalışılmaktadır.

Marka İtiraz

İtirazMarka, tescil edilerek korunmasının önemi olduğu kadar tescil sonrası korumanın devam etmesinin de önemi çok büyüktür. Çünkü firmalar tescil belgesi sahibi olduktan sonra sadece markanın yenilenme sürecinde işlem yapılacağının bilincindedir. Hâlbuki markanın bilinirliği ve kalitesinin korunması, tescil aşamasından sonra düzenli takip edilmesi ile en üst seviyeye ulaşacaktır. Markanın tanınmışlığından haksız fayda sağlayabilecek, tüketici cephesinde ürünlerin karıştırılabileceği düzeyde yapılan marka başvurulanın Türk Patent Enstitüsü nezdinde düzenli olarak takip edilmesi gerekmektedir. Türk Patent Enstitüsü Resmi Marka Bülteninde aylık olarak yayınlanan marka başvurularının her ay düzenli olarak taranmalı, ses, yazılış, şekilsel benzerlikler taşıyan marka başvurularının önleminin alınması gerekir. Aksi takdirde başvuru tescile bağlanacak ve daha sonra külfeti daha da ağır olacak dava süreci başlayacaktır.
Danışmak / Yardım Almak İstiyorsanız, Bizimle İletişime Geçin